Hlavní stránka | Vyhledávání  

Knírači na HOBBY 2004

Reportáž z prezentace kníračů, kterou zorganizovala Jihočeská pobočka KCHK na výstavě Hobby 2004 v pavilonu Receptáře prima nápadů.
Tato reportáž vyšla na webových stránkách Klubu chovatelů kníračů ČR a také ve zpravodaji Knírač

Jako každý rok, i letos proběhl 19.-23.5. včeskobudějovickém Parkcentru další ročník výstavy pro kutily a zahrádkáře Hobby 2004. A opět nechyběl ani jeden zmediálních partnerů akce - Receptář prima nápadů Přemka Podlahy, již tradičně umístěný do pavilonu B.

Součástí výstavy bývá i výstava psů bez PP, Hobbík. Několik posledních let posuzuje na této akci voříšky i jejich dovednosti předsedkyně Jihočeské pobočky KCHK, Dana Havlová. A protože se naskytla možnost "na oplátku" využít programovou pauzu vpavilonu Receptáře, zorganizovala jihočeská pobočka malou prezentaci plemene knírač.

Abychom demonstrovali rozmanitost rázů kníračů, snažili jsme se vybrat zástupce různých barev a velikostí.

Akce se zúčastnili: Kamila Světelová spárem malých černostříbřitých kníračů ICH. Mafiánem Bohemia Vulkan a mladou fenečkou Sweet Jane Happy, Martina Zajíčková se středním psem pepř a sůl Anger Attack Bohemia Top Star a zástupcem velkých kníračů byl velký černý pes Car Ladior se svou majitelkou Lídou Želiborovou.

Nejprve vzákulisí proběhla krátká porada s moderátorkou, která nastínila připravené otázky. Den předtím již uváděla plemeno portugalský vodní pes, takže představu měla, zbývalo jen domluvit se na některých detailech, které by rozhodně neměly zůstat opomenuty.

Fousatci měli mezitím příležitost očichat nohavice pana Přemka Podlahy, který pobíhal technickým zázemím kolem nich.

Všichni knírači se na pódiu chovali vzorně, sdůstojným klidem a nadhledem shlíželi do publika.

Už jen klid a kázeň zúčastněných zvířat budily podle reakcí diváků pozornost. Jak se ukázalo, většina přihlížejících znala malé knírače coby pěkné "uštěkance". Zde alespoň viděli příklad toho, jak důležitá je výchova pro vzájemné soužití člověka a psa a jakým milým společníkem může správně vedený pes být třeba i ve "společnosti".

Každá zmajitelek charakterizovala tu "svoji" velikost a barvu a vysvětlila ty své důvody, proč volila právě takto.
Kamila Světelová pohovořila o malých kníračích, o jejich povaze, možnostech využití i o výstavách a na svém Mafiánovi ukázala výstavní předvedení.
Lída Želiborová zase seznámila publikum svlastnostmi velkých kníračů, výcvikem a typy zkoušek, smožnostmi pracovního využití.

Martina Zajíčková představila střední knírače a coby poradkyně chovu zmínila i některé otázky týkající se chovatelství.

Všechny přítomné se samozřejmě snažily vyzdvihnout přednosti kníračů širokou škálu velikostí i barev, ze kterých si vybere opravdu snad každý, možnosti využití všech velikostí (klasický výcvik, záchranářský výcvik, agility), charakter aktivního psa, který je stále smajitelem vkontaktu a vždy připraven kjakékoli aktivitě, i díky moderní úpravě atraktivnější vzhled plemene.

Vzávěru diskuze došlo i na všeobecné otázky, jakými jsou například přibývající napadení člověka psem. Všichni knírači na pódiu svým chováním ovšem potvrdili, že u správně vychovaného zvířete je toto riziko minimální.

Podle reakcí publika se knírači na Hobby líbili a můžeme si jen přát, aby někoho zaujali natolik, že se pro ně rozhodne.

-mz-