Hlavní stránka | Vyhledávání  

Pěšky podél Vltavy z Třísova do Boršova 23.8.2009

Na jeden z posledních prázdninových víkendů jsme naplánovali výlet, který měl být kombinací cestování autem, vláčkem a "pěškobusem".
Ještě pod dojmem vodáckých zážitků z Vltavy z předchozího víkendu jsem naplánovala prakticky tutéž trasu, kterou jsme jeli na lodi, ovšem tentokrát pěšky kolem řeky.
Celková délka výletu byla asi 14 kilometrů.

V neděli před desátou hodinou jsme nabrali v Budějicích Hanku s Blaničkou. Se zbytkem výpravy jsme se měli setkat až v Boršově na nádraží. Dorazili všichni "přihlášení" účastníci. V téhle sestavě jsme ještě nikde nebyli, takže chvíle před příjezdem vláčku jen prospěla ke zklidnění všech přítomných (hlavně těch čtyřnohých :o)
A já jsem mohla koupit (dnes již téměř legendární) hromadnou jízdenku "pro pět lidí a šest psů".
Vláček byl poloprázdný, takže jsme si mohli dokonce sednout do vagónu. Zatím jsme byli zvyklí cestovat většinou na stojáka na chodbičce :o) Bylo to fajn, protože moje "asi tak jedna zastávka" se natáhla na zastávek několik.
V Třísově jsme byli z vláčku vyvlečeni natěšenými pesany. Rychlost vystupování odpovídala velikosti psa. Na rekord aspirovala Lída se dvěma velkými knírači, ale ta v rámci pudu sebezáchovy raději moudře pustila vodítka.
Došli jsme k rozcestí a odbočili po červené směrem k opidu. Po cestě jsme potkávali rodinné výlety a tak jsme se rozhodli, že nahoru na Dívčí Kámen nepolezem a vydáme se rovnou podél řeky.
Tam opravdu zájem turistů nedosáhl a my jsme mohli pustit psy z vodítka a kochat se přírodou.
Klíčový moment nastal, když se Lída s Jarkou vydaly dopředu a já jsem se snažila vyfotit motýla. Moje zpoždění se ukázalo zlomovým okamžikem celé výpravy. Holky se totiž vydaly vlevo do kopce. Moje pochybnosti, provázené několikerým rozložením a sbalením mapy, byly zlehčovány, stejně jako upozornění, že už jsem dlouho neviděla červenou!!!!! No, jen se smějte.....
Po chvíli se les otevřel a my viděli vesnici. Teď už bylo jasné všem, že po červené fakt nejdeme. Vynořili jsme se v Kroclově a po silnici jsme se vydali směrem na Jamné.
Ale protože všechno zlé je pro něco dobré, v Jamném jsme objevili krásnou hospůdku. Vyprahlí cestou po silnici jsme doplnili tekutiny.
Kde se vzala tu se vzala, objevila se tu i červená značka!!!! Ke všeobecnému veselí jsem byla šťastná, že pokračujeme podle plánu. Samozřejmě, nejvíc se bavily ty dvě, které nás z vytyčené trasy svedly :o))))
Po červené jsme sešli do chatové osady a k jezu U Rybů, který jsme před týdnem s Pepánkem jeli. Okoukli jsme ho alespoň ze břehu a pochopitelně skoukli i pár vodáků, jak ho pojedou oni ;o)
Po chvíli jsme dorazili k jezu u Zátkových mlýnů. Bylo tam rušno - vodáci jez museli přenášet. Od tohoto místa už byla stezka velmi frekventovaná, takže pesani museli na vodítko. Na kraji Boršova Lída bojovala za zastávku v hospodě, ale vzhledem k množství komárů, kteří se na nás i psy vrhali, její návrh neprošel.
Pomalu jsme přešli most a vydali se k nádraží, kde jsme měli zaparkované auto. Také jsme se rozloučili s Lídou a Jarkou, které toho evidentně neměly dost, protože se rozhodly "těch pár kiláčků" do Roudného pokračovat pěšky.Fotky Hanky Hamerníkové (ch. st. HLAVOLAM)